Може би вече знаете, какво ще рече кардио и аеробни тренировки?
В такъв случай вероятно сте запознати и с аеробиката.
Най-общата представа за нея е като за динамична гимнастика, изпълнявана под съпровод на ритмична музика. Името ѝ идва от „аеробен“, което означава „в присъствието на кислород“, „с кислород“. Ще рече, че се извършва при натоварвания, които стимулират сърдечно-съдовата и дихателната система и организмът работи при повишено снабдяване с кислород на мускулите и на всички тъкани.
История и развитие
Гимнастически упражнения под ритмичен съпровод на барабани или музикални инструменти са изпълнявани още от древността. Терминът „аеробика“ се появява през втората половина на двайсти век. По това време се заражда и търпи бурно развитие и самата аеробика, такава, каквато я познаваме днес.
Историята ѝ се свързва с имената на Джаки Соренсон, Джуди Шепърд, Карен и Хауърд Шлордц, които създават спортната аеробика. От самото си начало е колективно занимание. В България през 90-те на миналия век са много популярни комплексите на Джейн Фонда. Те имат своите почитателки и днес.
Аеробиката и особено нейните по-танцувални форми бързо стават изключително популярни. Филмите „Флашданс“ и „Божествени тела“ се използват като наръчници и в наши дни. А кардиогимнастиката можете да тренирате във всеки самоуважаващ се фитнес.
Видове аеробика
Аеробиката се оказа изключително гъвкава и сговорчива. Тя приема елементи както от различни спортове, така и от танцовото изкуство.
Сред многото разновидности се открояват:
Танцувалната аеробика – практикува се най-масово, носи добро настроение и самочувствие, упражненията са силно емоционални и със заемки от основните видове танци.
Степ аеробика – предназначена е за хора със ставни заболявания, остеопороза, травми. Може да се използва и като заместител на рехабилитационните програми.
Тае бо – съчетание между елементи от бокс, източни бойни изкуства, силови упражнения и аеробика.
Водната аеробика е един от много популярните видове гимнастика. Нейното достойнство е, че водата поема значителна част от теглото на тялото и така натоварванията на ставите се намаляват. Могат да я практикуват хора с мускулни и ставни болки, дископатии, разширени вени и т. н. Достатъчно е да се подберат упражнения точно за вашите възможности и нужди.
Който и от многото видове да изберете, добре е преди да започнете тренировки да се консултирате с лекаря си, защото за нетренирал човек натоварванията не са малки. После се обърнете към добър треньор, който ще подбере подходящия за вас комплекс и интензивност. По-леки упражнения можете да правите и сами вкъщи, като тренирате без да се претоварвате.
Ползи от играенето на аеробика
Както става видно от името ѝ, тя насища тялото ви с кислород и подобрява храненето на тъканите посредством трениране и повишаване потенциала на сърцето, кръвообращението, белите дробове. Така укрепва и оздравява целия организъм.
За аеробните тренировки е характерно изгарянето на мазнини за получаване на енергия. Това води до намаляване на теглото и отслабване.
Важно е, че натоварва всички големи групи мускули, прави ги по-здрави и силни. Особено благотворно действа на долната част на тялото.
Практикувайки я, развивате завидна гъвкавост и пластичност, поддържате добре оформена фигура. Най-хубавото е, че можете да подберете вид и комплекс упражнения съобразно собствените си потребности и възможности, не сте принудени да се състезавате с никого и да доказвате нищо – просто се забавлявате и се радвате на добра форма.